Barış içinde yaşamak konulu bir olay yazısı yazınız. Yazınıza başlamadan önce aşağıda verilen hikâye haritasını doldurunuz.

5. Sınıf Türkçe Barış içinde yaşamak konulu bir olay yazısı yazınız. Yazınıza başlamadan önce aşağıda verilen hikâye haritasını doldurunuz. konusunun cevabı kısa olarak ele alacağız.


Cevap :
Olay: Ahmet’in Ali ile beraber satranç oynaması
Kişiler: Ahmet, Ali, Ahmet’in annesi, Ahmet’in babası
Yer: Ahmet’in evi
Zaman: Yemekten sonra
ZAMANI PAYLAŞMALISIN
Ahmet ve Ali çok yakın arkadaşlardı. Haftada bir kez dahi olsa birbirlerinin evlerine giderlerdi. Ahmet televizyon izlemeyi çok severdi, Ali ise satranç oynamayı. Ahmet bir gün Ali’yi eve çağırdı. Ahmet’in annesi çok güzel yemek yapmıştı. Yemeklerini yemişlerdi ardından Ahmet televizyon izlemek istedi. Fakat babasının izlediğini gördü. Ali de o halde satranç oynayalım dedi. Ahmet bunu kabul etti. Beraber uzun uzun satranç oyandılar. Bir Ahmet yendi bir Ali yendi. Ahmet iki kez yenmişti Ali ise bir kez. Ali hırslandı ve bir oyun daha oynamak istedi. Ahmet’te kabul etti. Oyunu oynarken Ahmet babasının televizyonu kapattığını fark etti. Hemen oyunun başından kalkıp televizyona koştu. Ali sinirlendi ve dedi ki ”neden gittin bana söz vermiştin.” Ali haklıydı. Ahmet ise onu duyamamıştı ve Ali sinirlenip fark etmeden sesi yüksek çıkmıştı. Ahmet’in babası geldi Ali ile Ahmet’i dinledi. Ahmet televizyon izlemek istiyordu fakat Ali ile oyunu bitmeden kalkmıştı. Bu yüzden Ahmet’in babası ortak yolu buldu. Ali ile satrancı kendi oynadı. Ardından hep beraber televizyon izlediler.
 


 

Our Score

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir