Bölüm Sonu Değerlendirme Aşağıda görselleri verilen gök kavramları hakkında bildiklerinizi verilen noktalı alanlara yazınız.

7. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Bölüm Sonu Değerlendirme Aşağıda görselleri verilen gök kavramları hakkında bildiklerinizi verilen noktalı alanlara yazınız. Sorusunun Cevabı 

 Bulutsu : Uzayda gaz atomları ve toz parçacıkları belirli bölgelerde yoğunlaşmış olarak bulunur.  Bulutsular uzayda yıldızların oluşumunun gerçekleştiği alanlardır. Karanlık, gezegenimsi, sarmal, küresel, yansımalı ve parlak bulutsu çeşitleri vardır.

Yıldız : Doğal ısı ve ışık kaynağıdır. Güneş bize yakın en büyük yıldızdır. Mavi yıldızlar en genç ve en sıcak, Sarı yıldızlar orta yaşta ve sıcaklıkta, Kırmızı yıldızlar en yaşlı ve en soğuk yıldızlardır. Güneş sarı renkli yıldızdır.

Takımyıldızı : Takımyıldız gökyüzünde kolayca fark edilebilen özgün bir şekli olan yıldız topluluklarıdır. Örnek olarak Büyük Ayı ve Küçük Ayı, Avcı (Orion) takımyıldızları en bilinen takımyıldızlarıdır.

 Kara delik : Kara delik, uzayda bulunan ve ışığın dahi kaçamadığı çok çok güçlü bir çekim gücüne sahip olan bir bölgedir. Yıldızlar süpernova patlamasıyla kara deliğe dönüşür.

Samanyolu : Yaşadığımız galaksidir. İçinde milyarlarca yıldız bulunur. Samanyolu galaksisi sarmal yapıda bir galaksidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir