İstiklal Marşı’mızın kabulü ile ilgili araştırmanızdan edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

7. Sınıf Türkçe Kitabı İstiklal Marşı’mızın kabulü ile ilgili araştırmanızdan edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız. Sorusunun Cevabı

İstiklal Marşı 12 Mart 1921 tarihinde kabul edildi. Osmanlı Devletinin herhangi bir marşı yoktu. Ancak Birinci Dünya Savaşı  sonucunda Anadolu’nun işgal altında bulunduğu günlerde, halkın heyecanını sürekli tutmak ve vatan millet sevgisini vurgulamak için bir milli marş yazılması fikri ortaya atıldı. 
Bunun üzerine “memleketin ve milletin genel durumu” nu yansıtacak bir milli marş belirlenmesi için Milli Eğitim Bakanlığınca ödüllü bir yarışma düzenlendi.
Ancak hiçbir şiir milli duyguları ifade etmek için yeterli bulunmamıştı. Çünkü Hamdullah Suphi Bey’e göre böyle bir şiiri ancak Mehmet Akif yazabilirdi

Mehmet Akif, böylesi bir marşı para için yazmayı kabul etmediğinden söz konusu yarışmaya katılmamıştı. 

Nihayetinde Hamdullah Suphi Bey, Mehmet Akif’in çekincelerini gidermeyi başardı ve onu bir şiir yazmak konusunda ikna etti. Mehmet Akif’in “kahraman ordumuza” ithafıyla başlayan şiiri, Büyük Millet Meclisinin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda yani İkinci İnönü Savaşı’nın hemen öncesinde, oy çokluğuyla milli marş olarak kabul edildi. 

Our Score

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir