Okul kütüphanesindeki bir kitabı konuşturarak aşağıya onun duygularını anlatan, hikâye edici bir metin yazınız. Metninizi yazarken yazım ve noktalama kurallarına uymayı unutmayınız. Metninize uygun bir başlık yazınız.

6. Sınıf Türkçe Okul kütüphanesindeki bir kitabı konuşturarak aşağıya onun duygularını anlatan, hikâye edici bir metin yazınız. Metninizi yazarken yazım ve noktalama kurallarına uymayı unutmayınız. Metninize uygun bir başlık yazınız. konusunun cevabı kısa olarak ele alacağız.


Cevap :
KİTAPLARI DÜZGÜN TUTALIM
Merhaba, ben ”Siyah İnci” kitabıyım. Beni bilirsiniz çoğu kütüphanede varımdır. Okul kütüphanenizde de bulunabilirim. Bir kontrol edebilirsiniz. Okullarda beni okumayı seven birileri var. Beni alıyorlar temiz bir şekilde okuyup geri yerime koyuyorlar. Onları çok seviyorum. Bazen de sadece kitap almış olmak için beni alıyorlar. Geliyorlar ve kitapların arasından rastgele çekiyorlar. Onlara arada sırada denk geliyorum. Beni alıp çantalarının içine atıyorlar. Çantalarında çok az kitap bulunuyor. Oradaki kitaplarda artık dışarıyı görmek istiyor. Çantadan çıkmayalı uzun zaman olduklarını söylüyorlar hep. Beni en azından okuldaki öğretmenler kontrol ettikleri için geri vermek zorunda kalıyorlar. O yüzden ben biraz yıpransam da yırtılsam da en azından geri dönebiliyorum yerime. O çantalar çok kötü kokuyor hiç giresim gelmiyor. Beni temiz kullananları özlüyorum. Çantaları hep düzenli oluyor onlarda. Diğer kitaplar ben yanlarına gidince seviniyorlar. Kendileri de bana anlatıyor ki sahipleri onları düzenli şekilde yerlerine koyup yıpratmadan kullanıyormuş. Keşke öyle bir sahibim olsa benim de. Beni alır yerime koyar sonra aklına geldikçe gelip beni kontrol ederdi. Kısacası benim gibi kitaplara özen gösterin. Artık korkuyorum beni kötü birileri alacak diye. Pis çantalarında beni yırtıp solduracaklar diye korkuyorum.


 

Our Score

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir