Okuma Kültürü tema kapağında yer alan özdeyişlerden birini seçiniz. Bu özdeyişin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatacağınız bilgilendirici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe Okuma Kültürü tema kapağında yer alan özdeyişlerden birini seçiniz. Bu özdeyişin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri anlatacağınız bilgilendirici bir metin yazınız. konusunun cevabı kısa olarak ele alacağız.


Cevap :
En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.
                                                                       Mustafa Kemal ATATÜRK
 
 
Eğitim ve kültür, bir evin ışığa açılan pencereleri gibidir. Bizim içimizde ki karanlık düşünceleri ve fikirleri parlak hale getirir. Bir evin pencereleri olmaması yani insanların hep aynı düşüncelere sahip olması onları hayatları boyunca karanlığa sevk eder. Bu yüzden insanlar ve toplumlar öncelikle cahillikle baş etmeye çalışmalılar ve daha sonra ilerlemek için çaba harcamaları gerekir.
 
Gelişmiş ve refah seviyesi yüksek olan ülkelere baktığımızda ilim ve bilgiye çokça önem verdiklerini görüyoruz. Bu durum aslında bize önem vermemiz gereken konunun paradan ziyade bilginin olduğunu en iyi şekilde gösterir. Mustafa Kemal Atatürk bu durumun ehemmiyetini anlayan insanlardan biridir. Cumhuriyet’in ilanından sonra eğitim alanında yaptığı yenilikler ve öğretmenlere verdiği değer ile bu durumu bize en iyi şekilde göstermiştir.
 
Atatürk cehaletin toplumun temeline işlemesinin çok zararlı olduğunu ifade etmiştir. Çünkü cehalet, toplumun temeline işlediği zaman daha da kökleşir ve nesiller boyu aynı sorunla mücadele etmeyi gerektirir. Çoğu bilim adamlarının ifade ettikleri gibi ”ön yargıları yıkmak, atomu parçalamaktan daha zordur”. Atatürk bütün alanlarda yaptığı çalışmalarını ”En büyük savaş cahilliğe karşıdır” diyerek çalışmalarını daha da güçlü tutmak için çok çaba harcamıştır. Cahilliğin olmadığı toplumlar gelişime ve ilerlemeye daha açıktır ve medeniyetler seviyesine çıkmak için bunun bir ön koşul olduğu bilinmelidir.
 
Atatürk’ün bu sözü hepimiz için birer öğüt gibidir. Bizde Atatürk’ün izinden giderek yaşamımızda cahilliğe yer vermemeliyiz. Uğraşı alanımız ne olursa olsun, en iyisi olmak için elimizden gelen gayreti ve çabayı ortaya koymalıyız.


 

Our Score

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir