Verilen ifade ile kilimi ilişkilendirerek “Hepimiz aynı kilimin desenleriyiz.” konulu bir kompozisyon yazınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Verilen ifade ile kilimi ilişkilendirerek “Hepimiz aynı kilimin desenleriyiz.” konulu bir kompozisyon yazınız. konusunun cevabını kısa olarak ele alacağız.


Cevap :
Dünya. Bütün insanları barındıran yuva. Peki insanlar arasında seçimlerine göre ayrılan insanlar var mı’ Tabi ki de var. Kültürü, ten rengi, dini, dili, mezhebi hatta tuttuğu futbol takımına göre ayrılan insanlar var. Bu kadar ayrımcılık yapan insanlar varken Türkler yani biz uzun zamandır farklı kültürde olan, faklı din de, farklı dilde olan insanları barındırıyoruz. Ülkemiz bu karışıklığa yıllardır sahip çıkıyor ama herkesi bir görüyor. Aynı yukarıdaki kilim benzetmesi gibi. ”Renkler desenleri, desenler motifleri, motifler de kilimi oluşturur.” Bu cümleyi şöyle açıklayalım. İnsanların dini, dilleri, kültürleri desenleri oluşturur. Desenler birleştikçe motifler oluşur. Bu insanlar aynı yerde barındıkça yani motifleri birleştirince kilim oluşur. Ne kadar motif varsa o kilim o kadar zengindir. İşte ülkemizde farklı kültürlerde insanlar barındıkça, ülkemiz kilim örneği gibi kültür yönünden zengin bir ülkeye dönüşüyor.
Kısacası farklılıklar bizleri oluşturur. İnsanlar farklı şeylerle karşılaştıkça büyür, öğrenir ve gelişir. Farklılıkları itmemiz değil kendimize çekmeliyiz. Çünkü ne kadar motif o kadar zenginliktir.


 

Our Score

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir