Yabancı dillerden dilimize giren kelimelerin bazıları aşağıda verilmiştir. Bu kelimelerin Türkçe karşılıklarını, okuduğunuz metinden bulunuz. Bulduğunuz Türkçe kelimeleri kullanarak hikâye edici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe Yabancı dillerden dilimize giren kelimelerin bazıları aşağıda verilmiştir. Bu kelimelerin Türkçe karşılıklarını, okuduğunuz metinden bulunuz. Bulduğunuz Türkçe kelimeleri kullanarak hikâye edici bir metin yazınız. konusunun cevabı kısa olarak ele alacağız.


Cevap : (Örnek) 
İŞ
Günlerden pazartesi idi. Herkes işine koşturuyordu. Bazıları sevdiği işine bazıları ise seçtiği işine. Ben ise işe gitmiyordum çünkü iş bulamıyordum. Nereye gittiysem yanına almıyordu beni. Çırak olarak bir yerde dahi çalışamıyordum.
Sabah bakkala (market) uğrayıp gazete ile ekmek aldım, eve doğru gidiyordum. Yolda arkadaşım Ahmet’i gördüm. Torbaya (Poşet) elini atıp sıcak ekmekten koparmıştı. Biraz güldük, biraz sohbet ettik. İşi olduğu için hızlıca gitti. Bende eve geçtim.
Hızlıca yumurta kırdım. Çayı zaten demlemiştim. Dışarıdan ”simitçi” diye ses geliyordu. Pencereden uzanıp simitçiyi çağırdım ve bir simit aldım. Masaya oturdum ve kahvaltımı yaptım. Ardından masayı toplayıp ellerimi iyice yıkadım. Temiz bir bardağa çayımı doldurup gazetemi de alıp balkona oturdum. Gazeteyi açtım. Her gün ki gibi gazete de ünlülerin kaldığı evler, birbirlerine ettikleri laf, aldığı arabalar doluydu. Üçüncü sayfaya bakarken iş ilanları yazan yere geldim. İş ilanlarına bakarken bir de baktım ki İş hanında (Plaza) çalışacak biri aranıyordu. İçeriye koşup önceden işe girmeye çalıştığım yerler için çıkarttığım CV’ yi aldım. Üstümü giyinip çıktım. Adresi gördüğüm andan itibaren ezberlememe rağmen küçük bir kağıda yazıp sol cebime koymuştum. Takım elbise vardı üstümde. Lacivert bir takım elbise, bordo bir kravat, beyaz gömlek…
Bizi sıraya koydular, oturduk. Yaklaşık bir saat oturdum. İsmimi seslendiler. İçeri girdim. Sevimli (sempatik) bir adam oturuyordu karşımda. Bana ne için işi istediğimi, ne yapabildiğimi sordu. Bende uzun uzun anlattım. Daha sonra herkes gibi beni arayacaklarını söylediler.
Eve tekrar döndüm. Sinirlenmiştim. ”Bunun da olmayacağını tahmin etmiştim” diyerek kendime kızıyordum. Ta ki telefon çalıp ben bakana kadar. Bu iş ilanına gittiğim yerdeki müdürdü. Beni beğendiklerini ve en azından bir ay denemek istediklerini söylediler. İlk defa kabul edilmiştim. Sevinçle bu haberi herkese bildirdim.
Benimde sekiz yıllık işime işte böyle başladım.
Not: Bu hikaye odevcianne.com editörleri tarafından örnek göstermek amacıyla hazırlanmıştır.
 


 

Our Score

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir