Aşağıdaki kutucuklarda verilen sözleri kullanarak bir metin yazınız. Yazınıza başlamadan önce bir taslak oluşturunuz.

5. Sınıf Türkçe Aşağıdaki kutucuklarda verilen sözleri kullanarak bir metin yazınız. Yazınıza başlamadan önce bir taslak oluşturunuz. konusunun cevabı kısa olarak ele alacağız.


Cevap : Kelimeler:  güle güle, hoşça kal, merhaba, arkadaş, gülümseme
Yazı çalışmam için sırasıyla yapacaklarım:

  1. Metnin konusunu belirleyeceğim.
  2. Metnin ana fikrini belirleyeceğim.
  3. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinde nelerden bahsedeceğimi belirleyeceğim.
  4. Metni anlaşılır bir dille, yazım kurallarına uygun olarak hazırlayacağım.
  5. Metne bir başlık belirleyeceğim.

GÖRMEK
Görmek, çok güzel bir şey değil mi? Olmasa ne yapacağımızı bilemeyiz. Çok değerli bir işlevdir. Göremeseydik elimizle etraftaki nesnelerin nerede olduğunu anlamaya çalışırdık. Yürürken her an bir şeye çarpabilir korkusuyla hareket ederdik. Bir zaman sonra kulağımız, elimiz gelişirdi. Çünkü kulağımız nereden sesin geldiğini bilir kafamızı oraya çevirebilir yada elimizle dokunduğumuzda oradaki nesnenin şeklini aklımızda daha net çıkarmaya başlardık.
Peki görmek sadece gözle yapılan bir şey midir? Tabi ki de hayır. Kalbimizle de görürüz. Düşüncelerimizle de görürüz. Hayal ettiğimiz şeyi anında aklımızda canlandırabiliriz. Kalbimizle sevdiğimiz insanları, annemizi, babamızı sevgiyle görürüz.
Akılla da görebiliriz. Akıl karşıdaki insanın, karşıdaki fikrin doğruluğunu yanlışlığını görür. Senin için doğru yada yanlış olduğunu akıl belirler.
Bir insana yanlışsın diyemezsin elbette ama senin için doğru olmayabilir. Görmek de aynen bu şekildedir. Görürsün senin için doğru olanı görürsün. Hatta gördüğün yerdeki küçük bir ayrıntı dikkatini bile çekebilir. O sadece senin dikkatini çekmiştir. Başka kimse fark etmez. Senin için doğru olan odur çünkü. Senin doğrun başkasının yanlışı da olabilir.


 

Our Score

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir