“Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.” (Mustafa Kemal ATATÜRK) sözünden anladıklarınızı ifade eden bir konuşma yapınız.

8. Sınıf Türkçe “Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanının da olsa hürmet lazımdır.” (Mustafa Kemal ATATÜRK) sözünden anladıklarınızı ifade eden bir konuşma yapınız. konusunun cevabını kısa olarak ele alacağız.


Cevap :
Bir milletin, belli bir topluluğun veya bir kuruluşun simgesi olarak kullanılan, renk ve biçimle özelleştirilmiş, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaşa bayrak deriz. Bayrağı renkli bir kumaş parçası olarak tanımlamak yanlıştır. Çünkü bayrak, bir ülkenin özgürlük simgesidir. Bir ülkenin direklerinde kendi bayrağı dalgalanıyorsa, o ülkede bulunan insanlar özgürlüğe sahiptir.
Atatürk, “Bayrak bir milletin özgürlük alâmetidir. Düşmanın da olsa hürmet lâzımdır” sözleri ile bayrağın kutsallığıyla beraber özgürlüğün değerini de dile getirmiştir. Bunun en anlamlı örneğini İzmir’deki davranışı ile göstermiştir. Atatürk, bayrağın kutsallığına verdiği önemi şöyle göstermiş:
Atatürk, İzmir’in kurtuluşundan sonra geldiği İzmir’de önüne bir yol halısı gibi serilen Yunan bayrağını görünce sebebini sormuş; kendisini karşılayanlardan birinin “Yunan bayrağı paşam! Yunan Kralı Konstantin buraya ilk girdiğinde Türk bayrağını çiğneyerek geçmişti.” cevabını vermesi üzerine “Hata etmiş! Ben bu hatayı tekrar edemem. Bayrak, milletlerin şerefidir. Ne olursa olsun yere serilemez ve çiğnenemez.” diyerek Yunan bayrağının yerden kaldırılmasını emretmiştir.


 

Our Score

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir