“Ninenin Kitabı” metni yaşanmış ya da yaşanabilecek bir olayı anlatmaktadır. Aşağıya, metnin hikâye unsurlarını yazınız.

7. Sınıf Türkçe “Ninenin Kitabı” metni yaşanmış ya da yaşanabilecek bir olayı anlatmaktadır. Aşağıya, metnin hikâye unsurlarını yazınız. konusunun cevabını kısa olarak ele alacağız.


Cevap :
Anlatıcı: 3. kişi ağzından yazılmıştır.
Mekan: Kasabada geçmektedir.
Şahıslar: Nine, ninenin kızı, ninenin torunları, komşu, avukat
Zaman: Geçmiş zaman olarak aktarılmaktadır.
Olay Örgüsü: Bir kasabada öğretmen olan nine vardır. Nine belirli bir yaşa geldikten sonra kimsenin yardımı olmadan yaşamak ister. Doksan dokuz yaşına gelmiş olan Nine, hatıralarından bir kitap yazar ve bunu basması için Avukattan yardım ister. Avukat yardımcı olarak yayınevine gittiğini kitabının çok beğenildiğini ve basılana kadar her ay iki yüz lira göndereceklerini söyler. Nine belirli zaman sonra yataktan kalkamamaya ve gözü pek görmemeye başlar. Avukat yanına gelir ve eline kitap tutuşturur. Nine eliyle kontrol ederek kendi isminin yazdığını fark eder ve ağlayarak ”Kimseye yük olmadım.” der. Birkaç gün sonra ninenin kızı kitabı kontrol ettiğinde kitabın boş olduğunu görür ve avukata sorar. Avukatta şöyle söyler ” Nine kitabı yazarken daktilonun mürekkebinin bittiğini farketmemişti. Umarım beni affedersiniz” ve böylelikle ninenin kızı her şeyi öğrenmiş olur.
 


 

Our Score

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir