Adana Görüşmeleri (30 Ocak-1 Şubat) hakkında bilgi veriniz

Adana Görüşmeleri (30 Ocak-1 Şubat 1943) hakkında bilgi veriniz
** Adana görüşmeleri; İngiltere başbakanı Churchill, İsmet İnönü ve Başbakan Şükrü Saraçoğlu’nun katılımı ile gerçekleşmiştir.
** ABD ve İngiltere, Casablanca Konferansı’nda Türkiye’yi savaşa sokarak Balkanlarda yeni bir cephe açma kararı almışlardı. Adana görüşmeleri bu kararın Türk tarafına bildirilmesi ile ilgilidir.
** 1943 yılının sonuna kadar Türkiye’yi savaşa sokma amacında olan ABD ve İngiltere’ ye direnen Türkiye müttefiklere yakınlaşmakla birlikte savaşa girmedi.
== Çünkü Türkiye’nin şu çekinceleri vardı, 
** SSCB’nin Almanya’yı yenerek savaştan galip gelmesi durumunda Türkiye üzerindeki emelleri nasıl engellenecekti?
** Türk ordusunun yeterli silah ve malzemesi yoktu. Bu eksiğini gidermesi için müttefiklerin tutumu ne olacaktı?
** Churchill savaş sonrasında kurulacak Uluslararası bir örgütün Türkiye’yi Rusya’ya karşı koruyacağını belirterek Türkiye’nin endişelerini gidermeye çalışmıştır. Ayrıca gereken askeri yardımın ABD ve İngiltere tarafından karşılanacağını belirtmiştir. Ama bu açıklamalar Türk tarafını tatmin etmemiş, komünizm tehlikesine karşı fiili güvence istemiştir.
** Adana Görüşmeleri’nden sonra İngiltere en azından yeterli askeri malzeme sağlarsa yakın bir gelecekte Türkiye’den bazı taleplerde bulunabileceğini anlamış, Kahire’de bir kez daha Türkiye’yi savaşa katmaya çalışmıştır.

Our Score

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir